Tırnak batması neden olur ve Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

çoğumuzun başına gelebilen, ayaklarımız tüm gün ayakkabıların içinde kalmış olduğundan da çok can sıkıcı bir hal alabilen, büyük bir dert. Dermatoloji Uzmanı Dr. Seda Erdoğan, ve tedavi şekilleri hakkında informasyon verdi.

çoğu zaman rahatsız ayakkabı, yanlış tırnak kesme benzer biçimde nedenlerden meydana gelen tırnak batması günlük yaşamı büyük ölçüde etkiliyor. Peki, tırnak batmasına ne iyi gelir? Tırnak batması evde tedavi edilir mi?

En sık rastlanan tırnak hastalıklarından biri olan tırnak batması; parmakta kızarıklık, şişlik ve ağrı şikayetlerine sebep olabiliyor. Tırnak batması ileri derecede olan hastalarda ise ayakkabı giymekte zorlanma, çorapların sık sık kirlenmesi, irin ve apse gibi problemler ortaya çıkıyor. Sıcak havalarda genellikle burnu açık, sandalet ve terlik benzer biçimde rahat ayakkabıların giyilmesi ayak tırnak batması olan kişileri rahatlatıyor ve tedaviye yardımcı oluyor.

Tırnak batması cildin yana yahut içeri doğru uzamasıdır. Genel anlamda ayak başparmağında görülür, ender de olsa el tırnaklarında ortaya çıkabilir. Ayak tırnak batması, yumuşak dokuyu tahrişine bağlı iltihaplı veya iltihapsız olabilir. Tırnak yatağı ile tırnak içinde doğuştan uyumsuzluk olan kişilerde, uygunsuz ayakkabı seçimi ve yanlış tırnak kesimi bu problemi daha da belirgin hale getirebilmektedir. Batık aynı tırnakta bazen tek kimi zaman de çift taraflı olabilir.

Tırnak batması genelde evde tedavi edilebilir, sadece ağrı şiddetliyse veya yayılırsa bir uzmana başvurulmalıdır.

Tırnak batmasına doğal çözüm: Evde, batık olan tırnağa sıcak su banyosunu uyguladıktan sonra, cımbız desteğiyle hafifçe batık tırnak kaldırılır ve tırnak ile etin arasına pamuk yerleştirilir. Bu yöntem ile tırnağın etin içine doğru değil dışa doğru uzaması sağlanır ve tırnak batması sorunu ortadan kalkar. Ayak sağlığı için doğru ayak bakımı yapılması son aşama önem taşır.

İLGİLİ  İŞTE İDEAL KİLOYA İNME FORMULÜ

• Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin. Tırnaklarınız köşelerini dik köşeler şeklinde bırakmamaya özen gösterin. Yarım ay şeklinde kesin.

• Dar ve sivri burun ve topuklu ayakkabılardan uzak durun. Evde yalın ayak gezin.

• Bir süre terlik, sandalet türü parmağınızı açıkta bırakan ayakkabılar kullanın. •

Ayaklarınızı kuru tutmaya özen gösterin. •

Yalnızca pamuklu çorap kullanın ve günlük değiştirin. •

Ayağınızda dolaşım problemi varsa veya kendi tırnaklarınızı kesemiyorsanız, güvenli bir yerde tırnak bakımı ve pedikür yapmış oldurmayı tercih edin. •

İçe doğru büyüyen, birkaç hafta devam eden, iltihaplı tırnak batmanız varsa ne olursa olsun bir uzmana görünün.

Tırnak batması tedavisi için bir uzmana başvurulmalıdır. Yanlış uygulamalar devamlı batmalara yol açabilir. Tabip olmayan kişilerce bilinçsizce meydana getirilen uygulamalar, tırnak probleminin tam olarak iyileşmemesine ve iltihaplanmalara yol açabilir, kalıcı tırnak bozuklukları ile de sonuçlanabilir. Tırnak batması tedavisinde en yaygın yanlış yaklaşım, tırnağın tamamen çekilmesidir. Bu tedavi bir ayak tırnağının tekrar oluşma süresi olan yaklaşık sekiz aylık süreçte geçici bir rahatlama yaratır. Oysaki tırnak yeniden yetiştiğinde batmaya yol açan problem hala devam ettiği için kaçınılmaz olarak tırnak batması tekrarlar. Tırnak batmasının durumuna bakılırsa tedavi değişmektedir. Erken evrede konservatif tedaviler, ileri evrede ise tırnak batması ameliyatları tercih edilebilir. Tırnak batması şikayeti için ayak sağlığı merkezi ziyaret

Sponsor

About brkdgn49

Check Also

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Çabucak çabucak her sonbahar ve kış aylarında pazarda gördüğümüz lakin birçok kimsenin tam olarak ne olduğu bilmediği murt meyvesi hakkında ...

One comment

  1. Tırnağım koptu ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir