Karalahananın faydaları nelerdir? Karalahana hangi hastalıklara iyi gelir?

Karadeniz mutfaklarında hamsiden sonra vazgeçilmez besin olan karalahananın insan sıhhatine inanılmaz yararları olduğunu biliyor musunuz? Sert yapraklı olan karalahana hem çorba hem de sarması yapılarak tüketiliyor. Evet karalahananın yararları nelerdir? Karalahana hangi marazlara uygun gelir? Besleyici özelliği yüksek olan karalahana hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Haberin detayında karalahana hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Turpgiller ailesine ilişkin olan karalahana kalın damarlı yüzeyi geniştir. Kış zerzevatı olan karalahana yaprakları lahanaya orantıyla daha koyudur. Memleketimizde Şark Karadeniz kesiminde sıklıkla yetiştirilir. Yerküre da ise Uzak şark devletlerinden Asyalılar daha çokça yetiştirir ve tüketir. Hem pişirilmiş hem de çiğ olarak tüketilebilen karalahana vitamin ve mineral açısından epey güçlü bir besindir. Alternatif tıpta bilhassa kemik ve sindirim problemlerinde kullanılır. Mutfaklarda kızartması, çorbası ve sarması yapılır. Sumakla bir arada tüketildiğinde tadı daha hoş olur. Mütehassıslar insanların bol bol tüketmesini önerdiği yararlı besinler arasında birinci beşe girebilir. C vitamini bakımından varlıklı olduğundan kanserli hücrelerin artmasının önüne makbul. Başkaca kan yapıcı özelliği sayesinde de kansızlık illetinin önüne makbul. Yapılan araştırmalarda haftada iki kez tüketilen karalahana kasları güçlendirir.

Karalahananın faydaları nelerdir? Karalahana hangi hastalıklara iyi gelir?

KARALAHANIN YARARLARI NELERDİR?

Unutkanlık illetinin temelinde hudut sistemindeki bozukluk ve beyindeki hafıza kısmındaki azalan vitaminlerdir. Bu yüzden mütehassıslar münhasıran hamilelik evresinden itibaren nizamlı olarak K vitamini tüketerek had hücrelerinin yenilenmesi konusunda eksperler kıymetli ikazlarda bulunuyor. Karalahana yeşil sebzeler bakımından K vitamini açısından en yararlı olanıdır. Dimağın konsantrasyon gücünü artırır. 

Karalahana C vitamini bakımından da epey varlıklı bir besindir. Bu vitamin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Çeşitli sebeplerden dolayı vücutta artan toksinleri temizlemede tesirli olan karalahana bu tesirini en ziyade suyunda gösterir. Güzelce yıkanmış karalahanayı kaynatırken suyunu süzüp atmayın bir kavanoza boşaltıp içerisine limon suyu ekleyip günde aç karna bir bardak tüketin. 

İLGİLİ  Kulak ağrısı neden olur? Kulak ağrısı neyin habercisidir? Kulak ağrısı nasıl geçer?

Karalahananın faydaları nelerdir? Karalahana hangi hastalıklara iyi gelir?

Karalahana suyu yalnızca toksinleri atmakla kalmaz tıpkı hengamda idrarın kolaylıkla sökülmesini sağlar. Böbrek bezlerinin fonksiyonlarını artırır. Böylelikle taş ve kum oluşumunu önler. Vücuttaki oksijen hücre sayısını da su sayesinde çoğaltır. Birebir faydayı mesaneye de uygular. Mesanede idrar bırakmadan boşalmasını sağlar.

Vücuttaki kan dolaşımı için kıymetli bir husustur. Birebir devranda organların hücrelerinin işlevselliğini de artırır. Düşük potasyumda kan basıncı yükselir. Bu da yüksek tansiyon konut baş ağrısına neden olur. Gelgelelim karalahana bu durum için tesirli bir doğal besindir. Karalahana içerdiği sayesinde kan dolaşımını istikrarlar.

Karalahananın faydaları nelerdir? Karalahana hangi hastalıklara iyi gelir?

Göz sağlığındaki en değerli husus beta karotenlerdir. Göz içinde beta karoten ne kadar fazlaysa görme mümkünlüğü da bir o kadar artar. Karalahana beta karoten bakımından varlıklı besinler arasında konum alıyor. Bilhassa katarak oluşumunun önüne makbul. 

Hayvansal besinlerle birlikte kemik iltihaplanmaları, artrit ve marazları artar. Bununla bir arada artan beğenilmeyen kolesterol seviyesi kalp buhranı riskine yol açar. Hastalıklar kişinin ömür kalitesini düşürerek irtihal orantısını artırır. Ama karalahana vücuttaki tüm iltihabı atmada epeyce tesirlidir. 

Karalahananın faydaları nelerdir? Karalahana hangi hastalıklara iyi gelir?

100 GRAM KARALAHANANIN BESİN PAHALARI NELERDİR?

Kalori // 50

Yekun nispeti // 0,8 gram

Kolesterol // 0 miligram

Sodyum // 37 miligram 

Potasyum // 490 miligram

Karbonhidrat // 10 gram

// 5 gram

KARALAHANANIN ZARARI VAR MIDIR?

 İyot emilimi çokça olan karalahana tiroid bezlerini olumsuz tesirler. Bezlerin daha yavaş çalışmasına neden olur. Tüketmek isteyenlerin iyot tuzu ile tüketmesi daha sahih olur. 

 

Sponsor

About brkdgn49

Check Also

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Çabucak çabucak her sonbahar ve kış aylarında pazarda gördüğümüz lakin birçok kimsenin tam olarak ne olduğu bilmediği murt meyvesi hakkında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir