Kalp çarpıntısı (Taşikardi) hastalığı nedir? Kalp çarpıntısının belirtileri nelerdir?

Aniden başlayan ve kişinin ömür kalitesi olumsuz etkileyen çarpıntısı bir başka ismiyle taşikardi marazının ne olduğunu biliyor musunuz? Erkeklere orantıyla genç bayanlarda daha ziyade görülen ve vaktinde edilmediğinde inmeye olan kalp çarpıntısı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala kalp çarpıntısı (Taşikardi) illeti nedir? Kalp çarpıntısının belirtileri nelerdir?

Kalbin dakika da yaklaşık 100 atım atmasına taşikardi (artimi) yani yüksek kalp ritmi bozukluğu denir. Ya da kalp çarpıntısı olarak da isimlendirilebilir. Belirti göstermeden ilerleyen bu hastalık önemli komplikasyonlara neden olabilir. Kalp yetmezliği, kısmi felç, inme ve velev kalp durmasına bağlı irtihalle sonuçlanabilir. Illetin ortaya çıkmasını; genetik bozukluk, doğumsal anormallik, istikrarsız tansiyon, yüksek ateş, birtakım ilaçların yan tesirlerinin yanı sıra şiddetli yaşanan ruhsal bozukluklarda tetikler. Hasta çoklukla nedensiz bir halde kalp atışlarını hissetmeye başlar. Bu akabinde nefes darlığı ve bilinç kaybına kadar taban hazırlayabilir. Bir iki kere yaşanan bu sorun önemli olmazsa da sık sık yaşanmasının altında farklı bir rahatsızlığın da kelam konusu olabileceğinden bir mütehassısa danışarak kalp ritminin denetimleri sağlanmasında yarar vardır. Kalp çarpıntısı ya da kalp ritim bozukluğu olarak isimlendirilen taşikardi, çoklukla erkeklere orantıyla bayanlarda mahsusen 20 ve 35 arasındakilerde sık rastlanan bir durumdur. Kalp ritim bozukluğunun neden olabileceği en önemli hastalık ise inme yani yarı felç durumudur. Bunun nedeni de vücut içerisinde artan kalp atışı nedeniyle yaşanan basıncındaki artıştır. 

Kalp çarpıntısı (Taşikardi) hastalığı nedir? Kalp çarpıntısının belirtileri nelerdir?

KALP ÇARPINTISI (TAŞİKARDİ) ILLETININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Süratli ve ritimsiz kalp atışları,

Şiddetli baş ağrısı ve dönme,

Güçsüzlük, sersemlik ve ani bayılma,

Bilincin kaybolması,

Mide kaslarında ani hareketlenmeden ötürü bulantı kusma hissi,

İLGİLİ  Daha mutlu bir yaşam için duygusal zeka ile tanışın

Gözlerde kararma,

Nefes darlığı üzere belirtilerle kendini gösterir. Bunların yanı sıra sağ göğüste sıkışma ve kol bacaklarda sert şişlikler kalp çarpıntısının az bilinen belirtilerindendir.

Kalp çarpıntısı (Taşikardi) hastalığı nedir? Kalp çarpıntısının belirtileri nelerdir?

KALP ÇARPINTISININ (TAŞİKARDİ) TEDAVİSİ VAR MIDIR? 

Taşikardi marazını tespit etmek için bilirkişi tabip öncelikle elektrokardiyogram da kalp atışlarının vadesini ölçer. Taşikardi teşhis edildikten sonra seviyesine nazaran tedavisine başlanılır. Taşikardi hastasının tüketmemesi gerekenlerin listesi hazırlandıktan sonra hasta beslenme alışkanlıklarını değiştirir. Taşikardi tedavisinde kan testi yapıldıktan sonra ilaç verilir. Zira bu ilaçların yan tesirleri şiddetlidir.

Kalp çarpıntısı (Taşikardi) hastalığı nedir? Kalp çarpıntısının belirtileri nelerdir?

KALP ÇARPINTISI (TAŞİKARDİ) ILLETINE NE YETERLI GELİR?

Marazın nüksetmemesi için gece yemek yenilmemesi daha yararlı olur. Yağ nispeti az olan süt ve süt eserleri tüketilmelidir. Baharatı hayatınızdan külliyen çıkarmalısınız. Kuruyemiş münhasıran cevizi bol ölçüde tüketmeye itina göstermelisiniz. Kalp damarlarını tıkayacak yağlı ve sıhhatsiz tüketmemeye dikkat ediniz. Mütehassıs denetiminde hazırlanmış diyet listelerine münâsib beslenmenizde yarar var. Kalp çarpıntısı olan bireylerin katiyetle gece yağlı ve abur cubur usulü yemeklerden uzak durması gerekir. 

Sponsor

About brkdgn49

Check Also

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Çabucak çabucak her sonbahar ve kış aylarında pazarda gördüğümüz lakin birçok kimsenin tam olarak ne olduğu bilmediği murt meyvesi hakkında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir