İğdenin faydaları nelerdir? İğde hangi hastalıklara iyi gelir? İğde nasıl tüketilir?

Kendine has kokusu olan iğde, birçok kişi tarafından bilinmiyor. Lakin aktarcılarda ya da kuruyemişçiler de birden fazla kişinin karşılaştığı dış görünüşü nedeniyle ön yargıyla yaklaştığı iğdenin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Saraçoğlu’nun safra kesesi aklığı için önerdiği kürün ana unsuru olan iğde hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala iğdenin yararları nelerdir? İğde hangi illetlere âlâ gelir? İğde nasıl tüketilir? Haberin detayında iğdeye dair her şeyi bulabilirsiniz.

Uzakdoğu devletlerinde mucize besin olarak geçen iğde, azotu kökünde toplayabilme özelliğine sahiptir. En verimsiz toprakta bile yetişebilen iğde, tabiat vakalarına karşı da epey dayanıklı bir ağacı vardır. Ağacı bağ, bahçe ve ormanlık sahalarda yetişir. büyüklüğünde olan meyveler çoklukla hünnap ile karıştırılır. Eti ziyade olduğunda sultan iğdesi olarak isimlendirilir. Lakin en çok yetiştirilen ve kültür olanı ise kuş iğdesidir. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika üzere devletlerde de yaygın olarak tüketilir. Devletimizde karasal iklimin hakim olduğu ortamlarda görülür. Böbrek hastalarına bolca tüketmeleri tavsiye edilir. Bunun dışında da ağızdaki bozuk tat ve bağırsak fonksiyonlarına da yarar sağlar. Çok güçlü bir vitamin ve mineral deposudur. Çiğ olarak yendiği üzere, çayı ve reçeli de yapılarak tüketilebilir. Sonbahar olan iğde aroması ve kıvamı değişik olduğundan birinci olarak kimse beğenmez gelgelelim hengam geçtikçe tadı alışkanlık haline gelir. Meyvenin yerküre umumunda adı Elaeagnus’tur. Yetiştiği tarafa nazaran çeşitlenir. Japon iğdesi olarak bilinen çeşidi sıhhat açısından yararı epey güçlü olduğundan devlette meyve mucize besin olarak görülür. İğde birebir vakitte kozmetik endüstrisinde de kullanılır. Kısımları dikenli olan ağacı 7 metreye kadar uzar. 

İğdenin faydaları nelerdir? İğde hangi hastalıklara iyi gelir? İğde nasıl tüketilir?

İĞDENİN YARARLARI NELERDİR?

– Kış aylarında güçlü bir bağışıklık için bilirkişiler tarafından tavsiye edilir. C vitamini bakımından güçlü bir besindir.

İLGİLİ  Canan Karatay'dan şaşırtan zeytinyağı açıklaması! Zeytinyağının faydaları nelerdir?

– Uzakdoğu memleketlerinde rahatsızlıkları için kullanılır. Tıpkı hengamda sonları yatıştırdığından çayı bilhassa ara öğünlerden evvel tüketilir.

– Mide kasını güçlendirerek çalışma fonksiyonunu artırır. Mide duvarındaki mukozun asitten etkilenmesini önleyerek öğütmesini destekler. Ölçüsüz tüketildiğinde gaz yapabilir.

– Çiğ tüketildiğinde tükürük bezlerindeki enfeksiyonu temizler. Bu bakımdan da ağız içindeki bakterilerin sayısını azaltarak diş ve diş etini güçlendirir. 

İğdenin faydaları nelerdir? İğde hangi hastalıklara iyi gelir? İğde nasıl tüketilir?

– Kuru iğde ve yaprağı birlikte kaynatıldığında elde edilen çayı, kuru öksürüğü gidermede yardımcı olur.

– İğde çayı tıpkı devranda sindirimdeki muaf radikalli hücreleri temizleyerek metabolizmayı hızlandırır. Bağırsaklardaki flora sayısını dengeleyerek ishal ve kabızlık üzere sindirim problemlerine uygun gelir. Başkaca sindirimin direncini illetlere karşı artırır.

– İçeriğinde yüksek ölçüde omega 7 yağı barındırır. Bu yağ vücuttaki kolejanı artırmada tesirlidir. Bu özelliği sayesinde cildin ve saç köklerindeki hücrelerin yenilenmesini sağlar. 

– Karaciğerdeki toksinleri temizler. Berbat kolesterolü düşürerek damar sıhhatini korur.

İğdenin faydaları nelerdir? İğde hangi hastalıklara iyi gelir? İğde nasıl tüketilir?

İĞDE NASIL TÜKETİLİR?

Taze olarak tüketildiği üzere kurutularak da yenilebilir. İçerinde unlu bir eti olan iğde, de reçel de yapılabilir. Aroması sayesinde kompostosu da yapılan iğde, Uzak şarkta çekirdeğinden çay yapılır. Eti ise kurutulup, un haline getirilerek çeşitli taraflarda tüketilebilir. Kimi alanlarda içeriğindeki omega 7 yağı çıkartılarak cilt hastalıklarında kullanılır.

100 GRAMLIK İĞDENİN BESİN BEDELLERI NELERDİR?

Kalorisi // 60 gram

Karbonhidratı // 70 gram

 Proteini // 40 gram

Yağ // 0.10

// 0.60

Kolesterol // 0

Kalsiyum // 50 gram 

SARAÇOĞLU’NDAN İĞDE KÜRÜ

Tüm sindirimi temizleme de tesirli olan iğde kürünün en değerli özelliği ise safra kesesindeki taşları düşürmede hayli tesirli bir doğal ilaçtır. Kaynamış suyun içerisine iğdenin kabuklarını açıp iç kısmını çekirdeği ile birlikte ekleyin. 5 dakika kaynatın. Süzüp sabah karna bir bardak iğde çayı tüketilir. Kırkkilit bitkisini ise akşam yemeklerden 2 saat sonra bir tatlı kaşığını bir bardak kaynayan suya ekleyip 5 dakika daha kaynatıp süzüp içilmesi gerekir. Bu tatbik bir ay boyunca tertipli yapılması tavsiye edilir. 

Sponsor

About brkdgn49

Check Also

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Çabucak çabucak her sonbahar ve kış aylarında pazarda gördüğümüz lakin birçok kimsenin tam olarak ne olduğu bilmediği murt meyvesi hakkında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir