Güvem (Çakal) eriğinin faydaları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

Yapılan araştırmalarda bilhassa hatunlarda görülen göğüs kanseri için doğal ilaç olarak kullanılan güvem eriği, yüksek orantıda içermektedir. Yüzyıllardır sıhhat için tüketilen güvem eriği, hakkında kimse pek bir şey bilmez. Bu yüzden sizler için güvem eriği hakkında merak edilen her şeyi araştırdık. Evet güvem (Çakal) eriğinin yararları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

Gül ailesine ilişkin olan güvem eriğinin bilimdeki ismi Prunus Spinosa’dır. Çakal eriği olarak da bilinen güvem eriği, dikenli ağaçlarda yetişir. Önceleri beyaz renkli çiçek açar. Meyveler olgunlaştıkça morlaşır. Memleketimizde ormanlık sahaların bir birçoklarında vardır. Aronya meyvesi ile karıştırılır. Lakin ikisi tıpkı aileden gelen farklı meyvelerdir. Trakya kesiminde sıklıkla tüketilen güvem eriği halk arasında eriği olarak isimlendirilir. Ekşi bir tadı olan güvem eriği ile ilgili yapılan araştırmalarda yüksek nispette antikanserojen hususlar içerdiği ortaya çıktı. Bilhassa göğüs kanserini önlediğini söyleyen alternatif tıp eksperleri, aile hikayesinde kanser olanların tüketmesini tavsiye ediyor. Sonbahar aylarında yetişen güvem eriğinden; suyu, marmelat ve reçel yapılır. Bunun yanı sıra meyveden çay da yapılır. Bu çay da kandaki tüm toksin ve yağları temizler. Sıfır yağ içerdiğinden şeker hastalarının da kolay kolay tüketebileceği bir meyvedir. Eski çağlarda bu meyvenin yetiştiği ağacın kollarında mürekkep ve baston yapılırdı. Kaynatılıp elde edilen suyundan ise çamaşırlar yıkanırdı. 

Güvem (Çakal) eriğinin faydaları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

GÜVEM (ÇAKAL) ERİĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Çilek ve eriğe orantıyla içerdiği antioksidan pigmentleri daha çokça olduğundan 100 gramı vücuttaki mahsusen bağışıklık sistemindeki bağımsız radikalli hücreleri temizler. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne makbul. Illetlere karşı vücudun direncini artırarak kanserle savaşta da güçlü bir kalkan oluşturur.

İştahsızlık ve kabızlık üzere yaşanan sindirim problemlerini gidermek içinde 50 gram güvem eriği kaynatılır. Süzülerek tüketildiğinde doğal ilaç vazifesi görür. Sindirim organlarının işlevselliğini artırarak metabolizmayı düzenler. 

İLGİLİ  Karalahananın faydaları nelerdir? Karalahana hangi hastalıklara iyi gelir?

Güvem (Çakal) eriğinin faydaları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

Münhasıran güvem çayı kanda oluşan yağ ve toksinli hücreleri temizler. basıncını istikrarlar. Bunun yanı sıra makûs kolesterolü düşürdüğünden kalp ve damar tıkanıklığını önler. 

sıcaklığını etkilemeden ter bezlerinin çalışmasını hızlandırarak yağ yakımına da destek verir. Zayıflamak isteyenler için doğal tahlil olabilir. Ayrıyeten uzun vadeli tok fiyat. Vücudun abur cubur muhtaçlığını keserek sağlıklı bir yaşama destek olur. 

Güvem (Çakal) eriğinin faydaları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan böbrek ve mesane üşütmesi üzere marazlar şiddetli ağrılara olurken tuvalete çıkma muhtaçlığını da zorlaştırır. Güvem eriği antimikrobiyal özelliği olduğundan böbrek ve mesane sıhhatini korur. Taş ve kum oluşumunun önünde makbul. Çok güçlü bir idrar söktürücüdür. 

Basur tedavisi içinde doğal bir ilaç olan güvem eriği hem sürülerek uygulanır hem de içilerek yarar sağlar. Basur göğüslerindeki iltihabı azaltır. Yeni oluşumları da maniler.

Sponsor

About brkdgn49

Check Also

Diş sağlığı için uzak durulması gereken gıdalar

Diş sağlığı için uzak durulması gereken gıdalar

Diş ipi kullanmamız ve sistemli aralıklarla diş doktoru denetimine gitmemiz gerektiğini belirten Bağcılar Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir