Enginarın faydaları nelerdir? Enginar hangi hastalıklara iyi gelir?

Akdeniz mutfağının en lezzetli yemeklerinin başında gelir. Zeytin yağıyla bir arada tüketildiğinde sıhhate olan yararı artan enginar hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Münhasıran sigara içenler için adeta nikotin atmada doğal ilaç olan enginara dair her şey haberin detayında bulabilirsiniz. Pekala enginarın yararları nelerdir? Enginar hangi marazlara uygun gelir?

Papatya ailesine ilişkin olan enginar mavi, mor çiçekler açar. Ana vatanı Güney Avrupa ve Akdeniz muhiti olan enginar, gövdesinde sert kalın yapraklar bulunurken uzunluğunda oluklu bir kısım mevcuttur. Çiçekleri üstten çıkan enginarın tabaklı olan kısmı ekseriyetle tüketilir. Cynarin unsuru içeren enginar, karaciğer, , bronşlar ve safra kesesinde biriken nikotini vücuttan atar. Bilirkişiler bu yüzden sigara bırakan kimselerin vücut ariliği için ülkü besinlerden birininde enginar olduğunu vurguluyor. Fransa, İtalya ve İspanya üzere devletlerde tohumla yetiştirilen enginar memleketimiz başta üzere öbür devletlerde vegetatif formülüyle yetiştirilir. Akdeniz ve Ege kesiminde Ekim ve Kasım aylarında üretilirken, Marmara Kesiminde ise Nisan ayında yapılır. Devletimizde enginar üretiminde meşhur olan yer  Bursa Doğan ve Keramet köyüdür. Sağlıklı besin listesine giren enginarın yağ orantısı neredeyse sıfırken yüksek bir kaloriye sahiptir. Ayrıyeten içeriğinde; sodyum, kolesterol, potasyum, karbonhidrat, protein, kalsiyum, D ve A vitamini bulunur. 

Enginarın faydaları nelerdir? Enginar hangi hastalıklara iyi gelir?

ENGİNARIN YARARLARI NELERDİR? ENGİNAR HANGİ MARAZLARA UYGUN GELİR?

– Güçlü bir lif içeriğine sahip olan enginar, kilo vermede yardımcı olur. Sindirimi rahatlatarak kabızlığı önler. Dışkılama fonksiyonunu artırır.

– Dolaşım sistemi için ülkü bir besindir. Münhasıran beğenilmeyen kolesterolü düşürerek düzgün olanı istikrarlar. Yüksek tansiyon, felç, kalp bunalımı ve damar tıkanıklığı üzere riskli marazların yaşanmasının önüne makbul.

Enginarın faydaları nelerdir? Enginar hangi hastalıklara iyi gelir?

– Zeytin yağıyla bir arada tüketildiğinde ağız içinden mideye kadar ki kısımda bulunan hücrelerin yapısını korur. riskini azaltır. Mide içindeki asidi istikrarlar. Mide duvarını korur. Tükürük bezlerinde enfeksiyonlu hücreleri azaltır. Böylelikle ağız kokusunu önler.

İLGİLİ  8 Mayıs Dünya Talasemi Günü

– Potasyum bakımından güçlü olduğundan iç organların işlevselliğini artırır. Ayrıyeten bakır sayesinde da al hücrelerinin üretimini çoğaltır.

Enginarın faydaları nelerdir? Enginar hangi hastalıklara iyi gelir?

– Vücut içindeki oksijen ölçüsünü dolaşım sitemini dengeleyerek rahatlıkla sağlar. Bu bakımında hafızayı güçlendirir. Konsantre gücünü artırır.

– Karaciğeri yenileyen besinlerin başında gelir. İşlevselliğini artırarak vücutta toksin birikimini handikaplar. Bu sayede cilde de yarar sağlar. Zira marazlarının birçok karaciğerin fonksiyonları azaldığında yaşanır. dokularında zararlı toksinlerin birikmesinin önüne makbul.

Enginarın faydaları nelerdir? Enginar hangi hastalıklara iyi gelir?

– Yüzde 30 orantıda K vitamini içerir. Bu özelliği sayesinde kemik ve kas gelişimini destekler. 

– Kanser riskini azaltır. 

KARACİĞERİ TEMİZLEYEN ENGİNAR KÜRÜ

Bir bütün enginarı bölüp yarım litre suda kaynatın. Suyu süzüp içine yarım bardak limon suyu, yarım çay kaşığı, zerdeçal, karahindiba ve ekleyin. Bir hafta boyunca sabah akşam aç karna tüketin. 

Sponsor

About brkdgn49

Check Also

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Çabucak çabucak her sonbahar ve kış aylarında pazarda gördüğümüz lakin birçok kimsenin tam olarak ne olduğu bilmediği murt meyvesi hakkında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir