Diş sağlığı için uzak durulması gereken gıdalar

ipi kullanmamız ve sistemli aralıklarla doktoru denetimine gitmemiz gerektiğini belirten Bağcılar Hospitadent Hastanesi Başhekimi Doktoru Oğuz Kara, ” Lakin bunun yanında hangi besinlerin dişlerimize ne kadar zarar verdiğini de bilmemiz gerekir. Bilhassa dişler için en zararlı ve uzak durulması gereken şey yiyecek ve içeceklerin içerisindeki asittir. Asit, azıkların içinde direk bulunabileceği üzere aldığımız besinlerdeki karbonhidratların ağızdaki bakteriler tarafından aside dönüşmesiyle de oluşur. Dişlere en çok zarar veren karbonhidrat ve asit içeren besin ve içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulması gerekmektedir” dedi.

Diş sağlığı için uzak durulması gereken gıdalar

dişler, hoş gülüşler

Bağcılar Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dt. Oğuz Kara, sağlıklı bir gülümseye sahip olmak için uzak durulması gereken 10 zararlı yiyeceği ve içeceği açıkladı.

– Sigara: Diş ve diş etlerine zarar verir, ağız kokusuna olur.

– Alkol: Tükürük ağızımızdaki plağın ve asidin tesirini azaltacak birinci savunmamızdır. Bu yüzden ağız kuruluğuna sebep olacak her şey diş için zararlıdır. Alkol de ağız kuruluğuna sebep olacağı için kullanılmaması gereken bir içecektir.

– Meyve Suları: ph ‘ı 7 den düşük olan azıklar dişlere zarar verir. PH ‘I 2,5 olduğu için meyve suları da dişlere zararlıdır

– Limon: ph ‘ı 2 olduğu için dişler için zararlıdır.

– Kola: En zararlı içeceklerden biridir. Zira hem fosforik asit hem şeker hem de sitrik asit içerir.

– Güç içeceği: Sitrik asit ve şeker içerdiklerinden ötürü dişler için zararlıdırlar.

– Yapışık besinler (lokum, jeli bon vb.): şekerlemelerden daha zararlıdır. Zira daha ziyade şeker verirler ve tıpkı devirde sitrik asit içerirler.

– Kuru Meyve: Kuru meyveler karbonhidrat ihtiva eder. Tıpkı devranda kuru meyveler yapışkanlığı sebebiyle ağız içinde daha uzun mühlet kalır. Mütemadi kuru meyve yiyip dişlerinizi fırçalamamanız dişlerinizin çürümesine sebep olur.

İLGİLİ  Diş sıkma sorununa botoks tedavisi

– Buz: Buz çiğnemek güzel bir fikir değildir. Buz çok serttir. Şayet eski büyük dolgularınız varsa buz yediğiniz hengam çok kolay bir formda dişleriniz kırılabilir. Soğuk birebir devranda dişlerinizin kamaşmasına sebep da olabilir.

– Beyaz Ekmek: Tükürükte bulunan amiloz enzimi karbonhidratları şekere çeviren enzimdir. Lakin şekeri zararlı kılan şey ağızdaki bakterilerin şekeri yemesi ve asit ortaya çıkarmasıdır. Şayet ağızda hiç plak yoksa şekeri aside çevirecek ve diş çürüğü oluşturacak bir şey de yoktur.

Sponsor

About brkdgn49

Check Also

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Hambeles (Murt) nedir? Hambeles (Murt) faydaları nelerdir? Murt nasıl tüketilir?

Çabucak çabucak her sonbahar ve kış aylarında pazarda gördüğümüz lakin birçok kimsenin tam olarak ne olduğu bilmediği murt meyvesi hakkında ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir