Çocuklarda ateşlenmelerinde dikkat edilmesi gerekenler

Evladın yaşına bakılmaksızın bilinç bulanıklığı, nefes alma güçlüğü ve morarma, haddinden fazla kusma ve ishal, vücutta oluşan bilhassa mor renkli döküntüler varsa yahut daha evvel ateşli havale geçirme hikayesi var ise hengam kaybetmeden sıhhat kurumuna başvurulması gerektiğini vurgulayan Evlat Sıhhati ve Marazları Bilirkişisi Melike Özberk Koç, bu bulguların nadiren ateşlenmeye eşlik ettiğini söyledi.

Çocuklarda ateşlenmelerinde dikkat edilmesi gerekenler

Kıymetli olan ateşe eşlik eden öteki bulgular

Biz evlat hekimlerinin en sık karşılaştığı şikayetlerin başında gelen ateş yüksekliği validelerin de kabusu olmaya devam ediyor. Yüksek ateş sık kullanılan ölçüm sistemleri değerlendirildiğinde 38 radde üstünde ölçülen vücut ısısı olarak tanımlanabilir. En sık nedeni vücuda giren çeşitli mikropları etkisiz hale getirebilmek için bağışıklık sisteminin vermiş olduğu reaksiyon sonucu vücut ısısının yükselmesidir. Aslında ateşin yükselebilmesi faal çalışan bağışıklık sisteminin yeterli bir göstergesidir.

Ateşin kaç aşama olduğundan çok daha kıymetli olan ateşe eşlik eden öbür bulgulardır. Örneğin; ateşi 38 radde olan ama beslenemeyen inleyen 3 aylık bir bebeğin durumu ateşi 40 nokta olan ve oyun oynayan 3-4 yaşındaki bir evlattan çok daha acil ve kıymetlidir. O vakit öncelikle hangi ateşler acildir ve derhal sıhhat kurumuna başvurmayı gerektirir. Şayet bebeğiniz yeni doğan devrinde ise yahut 3 aylıktan küçük ise sizin gözlemlediğiniz sair bir zahmeti olmasa bile kesinlikle en yakın sıhhat kurumuna başvurulmalıdır.

Çocuklarda ateşlenmelerinde dikkat edilmesi gerekenler

Likit alımına dikkat edin

Sakin olalım tüm sağlıklı evlatlar vakit zaman ateşlenir velev evlat hekimlerinin evlatları da. Kültürümüzde umumide evlatlar üşütmesin diye kat kat giydirilirler ve meskenlerimiz sıcacıktır. Evvel ortamın ısısını 20 nokta civarına düşürelim ve evladımızın üzerindeki fazlalıkları çıkaralım ama çıplak kalmasın hem evlatta güvensizlik hissi ve telaş oluşturur hem de titremeye sebep olacağı için ateşi daha ziyade yükseltir. Likit kaybı da artacağı için evlada sevdiği sağlıklı içeceklerden içirelim şayet emiyorsa emzirelim. Evladımızın ateşi 39 nokta üstü ise yahut süratle yükselmeye devam ediyorsa tabibimizin daha evvel önerdiği mütenasip ateş düşürücüden elverişli dozda içirelim.

İLGİLİ  İslam'ın Amentüsü animasyon oldu!

1 yaş altında halk arasında fitil olarak bilinen ilaçta uygulanabilir.1 saat hengam tanıyalım ve bu süreci evladımızla ilgilenerek oyun oynayarak geçirelim. Bir saat sonrasında ateşte 1-2 aşamalık bir düşme olmamış fakat umum durumu güzel ise yıkanma sıcaklığında su ile doldurulmuş leğen yahut küvet hazırlayıp plastik su oyuncaklarını da içine koyarak keyifli bir duş hazırlayalım. Evladımızla suda oynarken saçını ıslatmadan boynundan aşağı küvet yahut leğendeki sudan dökelim 10-15 dakika sonra su ılımış olacak ve küçüğümüzün farkına varmadan ateşi de düşmüş olacaktır. Muhakkak evladın vücuduna buz uygulamayı ıslak soğuk kompres yapmayı soğuk su ile yıkamayı yahut alkol sirke üzere unsurlarla silmeyi önermem.

Bilhassa virüslere bağlı üst teneffüs yolu enfeksiyonlarında ateşin 38-39 kademe arasında olması bağışıklık sisteminin daha canlı çalışmasını sağlayarak marazın daha süratli güzelleşmesine olur.39 noktayı geçmiş olan yahut sık sık yükselen ateşli hastalık periyodunda ateş odağının saptanması ve gerekli tedavinin başlanması açısından müsait hengamda evlat sıhhati ve illetleri bilirkişisine başvuralım. Fiziki muayene ve gerekli ise tetkikler sonrası evlat hekiminiz tedavi düzenleyecektir. Her ateşli illette antibiyotik muhtaçlığı olmaz doktora başvurmadan antibiyotik almamak gerekir. Sağlıklı evlatların senede 5-6 kere ateşli hastalık geçirmesi alışılagelmiş bir durumdur.

Sponsor

About brkdgn49

Check Also

İslam'ın Amentüsü: Evrene egemen olan yasa: Kaza ve kader

İslam’ın Amentüsü: Evrene egemen olan yasa: Kaza ve kader

Mahmut Kaya tarafından kaleme alınan, Amentü duasının açılımından gelen ‘İslam’ın Amentüsü - Meraklı Evlat İle Annesi’ kitabı animasyon olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir